ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13338048
*
nr 1333 8048
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 30x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2020
kl 20:25:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/6 12:21:02
1
400 kr
15/6 12:37:27
2
600 kr
15/6 16:42:42
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:26
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:05
-
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:14
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
nr 1333 8048
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 30x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/6 12:21:02 | 1 | 400 kr |
15/6 12:37:27 | 2 | 600 kr |
15/6 16:42:42 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, smÃ¥ländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:26 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:05 -
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:14